Rzecznik Praw Pacjenta przyznał pierwsze odszkodowanie za niepożądany odczyn poszczepienny.
Więcej: Odszkodowanie za zespół Guillain-Barré
Zgodnie z przepisami ustawy przewidującej powołanie Funduszu, wnioski do Rzecznika Praw Pacjenta o przyznanie świadczenia kompensacyjnego można składać od 12 lutego 2022 roku. Wniosek podlega opłacie w wysokości 200 zł.
Podstawowym warunkiem uzyskania świadczenia jest wystąpienie w wyniku szczepienia przeciwko COVID-19 działania niepożądanego wymienionego w Charakterystyce Produktu Leczniczego danej szczepionki, które spowodowało:
– konieczność pobytu w szpitalu przez co najmniej 14 dni lub
– wystąpienie wstrząsu anafilaktycznego powodującego konieczność obserwacji w szpitalnym oddziale ratunkowym lub izbie przyjęć albo hospitalizacji (o dowolnej długości).
Maksymalna kwota świadczenia wynosi 100 tys. zł, co obejmuje kwotę uzależnioną od stopnia dolegliwości działania niepożądanego (przede wszystkim długości pobytu w szpitalu) oraz zwrot poniesionych kosztów leczenia i rehabilitacji.
Na stronie Rzecznika Praw Pacjenta jest taka informacja:
„Od końca grudnia 2020 roku wykonano w Polsce ponad 53,8 mln szczepień przeciw COVID-19. Zgłoszonych zostało zaś w związku z tym 18,5 tys. niepożądanych odczynów poszczepiennych, co stanowi jedynie 0,034 proc. ogółu szczepień. Zdecydowana większość NOP (84 proc.) miała przy tym łagodny charakter. Z wnioskiem do Rzecznika o przyznanie świadczenia zwróciła się zaś dotąd jedna na 37 tys. osób zaszczepionych”.
Pytania do Rzecznika Praw Pacjenta
– „Zgłoszonych zostało” – jak należy interpretować tę informację: kto zgłosił, kiedy i gdzie? I kto to weryfikował?
– Czy zgłaszają się do Pana osoby, które śmierć bliskiej im osoby wiążą z przyjęciem szczepionki przeciw COVID-19? Jeśli tak, to ile takich osób się zgłosiło i, czy udzielił im Pan pomocy i jakiej?
PN
Fot.: pixabay.com
————————
Aktualizacja: 6 kwietnia – Dodatkowe pytania
Redakcja: – „Zgłoszonych zostało” – jak należy interpretować tę informację: kto zgłosił, kiedy i gdzie? I kto to weryfikował?
Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec: – Dane dotyczące niepożądanych odczynów poszczepiennych po szczepionkach przeciw COVID19 pochodzą od Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – PIB: (https://www.pzh.gov.pl/serwisy-tematyczne/niepozadane-odczyny-poszczepienne-covid-19/).
Red.: – Czy zgłaszają się do Pana osoby, które śmierć bliskiej im osoby wiążą z przyjęciem szczepionki przeciw COVID-19? Jeśli tak, to ile takich osób się zgłosiło i, czy udzielił im Pan pomocy i jakiej?
RPP: – Świadczenie kompensacyjne jest wypłacane tylko pacjentowi, który doznał negatywnych objawów po przyjęciu szczepionki ochronnej. Świadczenie z Funduszu Kompensacyjnego nie jest przyznawane członkom rodziny pacjenta w przypadku jego śmierci.
Dodatkowe pytania do Rzecznika:
- W przypadku pierwszej odpowiedzi można więc przyjąć, że opiera się Pan na danych, jakie podaje NIZP-PZH odnośnie niepożądanych odczynów poszczepiennych i w żaden sposób tych danych Pan nie weryfikował?
- W przypadku drugiego pytania – nie chodziło nam o świadczenia kompensacyjne, tylko ogólnie o problem. W pytaniu nie było nic o świadczeniu kompensacyjnym.
Proszę o odpowiedź na to pytanie:
– Czy zgłaszają się do Pana osoby, które śmierć bliskiej im osoby wiążą z przyjęciem szczepionki przeciw COVID-19? Jeśli tak, to ile takich osób się zgłosiło i, czy udzielił im Pan pomocy i jakiej?
————————
Aktualizacja: 10 kwietnia – Brak odpowiedzi
Nie otrzymaliśmy odpowiedzi do dzisiaj. Czekamy do środy, 13 kwietnia. Po tym terminie Rzecznik otrzyma wezwanie w trybie prawa prasowego.
cdn.
____________
Ważne!
Polecamy:
100 mln odszkodowania od Ministerstwa Zdrowia. Pilotujemy precedensowe roszczenie