W razie uzasadnionych wątpliwości, ustalonych w wyniku śledztwa dziennikarskiego, oferujemy na drodze prawnej możliwość skutecznej odmowy wykonania szczepienia

Poszkodowanym pomagamy w uzyskaniu odszkodowania

DZIAŁANIA PREWENCYJNE

ODSZKODOWANIA

POWIKŁANIA POSZCZEPIENNE

Walczymy o prawo każdego do rzetelnej wiedzy o szczepionkach i szczepieniach

Producent szczepionki M-M-RvaxPro utajnił kraj jej produkcji oraz datę wytworzenia! Nawet tego rodzicom polskich dzieci nie wolno wiedzieć?

Autor: pixabay.com

MMR to trójskładnikowa szczepionka przeciw odrze, śwince i różyczce. Zgodnie z polskim kalendarzem szczepień na 2020 rok, MMR podaje się obowiązkowo wszystkim dzieciom w 13–15 miesiącu życia. Na prośbę czytelniczki sprawdzaliśmy drogę szczepionki od producenta do ciała dziecka.

Więcej na temat interwencji:

INTERWENCJA. Droga szczepionki MMR – od producenta do ciała dziecka

Zgodnie z informacją uzyskaną od Ministerstwa Zdrowia (MZ), aktualnie szczepienia przeciwko odrze-śwince-różyczce realizowane są zgodnie z Programem szczepień ochronnych (PSO) i wykonywane przy użyciu szczepionki M-M-RvaxPro, dla której podmiotem odpowiedzialnym jest MSD Francja. Wartość całkowita zamówienia to prawie 31 mln zł, a dostawy 1.200.000 szczepionek w 2020r. mają odbyć się w 6 terminach: do 30 stycznia, 31 marca, 29 maja, 31 lipca, 30 września i 30 października.

Przetarg na dostawę szczepionek wygrała spółka z o.o. Urtica z Wrocławia, dystrybutor szczepionek M-M-RvaxPro.

Pierwsza dostawa szczepionki miała miejsce w dwóch terminach: 15 i 29 stycznia br. Wraz ze szczepionkami zostały dostarczone do Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych w Porębach orzeczenia o zwolnieniu z obowiązku kontroli seryjnej wstępnej produktu leczniczego. 

Więcej na temat ustaleń śledztwa dziennikarskiego: Podsumowanie śledztwa dziennikarskiego w sprawie drogi szczepionki MMR – od producenta do ciała dziecka. Poinformowaliśmy GIF o możliwej szkodliwości szczepionek

W trakcie śledztwa wynikły dodatkowe kwestie. Jedna dotyczyła kraju, w którym zostały wyprodukowane szczepionki (serie dostarczone do magazynu w Porębach). Druga związana była z bezpieczeństwem szczepionek i badań w tym kierunku.

Pytania otrzymał producent szczepionek M-M-RvaxPro –

więcej: W interesie polskich dzieci nie zamierzamy bawić się w gierki prawne z producentem szczepionki M-M-RvaxPro

Sprawa kraju, w którym zostały wyprodukowane szczepionki jest bardzo istotna, gdyż jedna seria szczepionek była przebada w Niemczech, a dwie w Holandii. Skoro cała produkcja miała miejsce w Holandii, to po co było wozić jedną serię kilkaset kilometrów do Niemiec?

Pismem z 15 kwietnia spółka w końcu udzieliła „odpowiedzi”. Czytamy w niej między innymi: „informacje o kraju i dacie produkcji stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa spółki MSD”.

Nie otrzymaliśmy także żadnych rzetelnych informacji związanych z bezpieczeństwem szczepionek przy niespełnieniu określonych warunków ich transportu i przechowywania oraz badań w tym kierunku.

JS