W razie uzasadnionych wątpliwości, ustalonych w wyniku śledztwa dziennikarskiego, oferujemy na drodze prawnej możliwość skutecznej odmowy wykonania szczepienia

Poszkodowanym pomagamy w uzyskaniu odszkodowania

DZIAŁANIA PREWENCYJNE

ODSZKODOWANIA

POWIKŁANIA POSZCZEPIENNE

Walczymy o prawo każdego do rzetelnej wiedzy o szczepionkach i szczepieniach

W interesie polskich dzieci nie zamierzamy bawić się w gierki prawne z producentem szczepionki M-M-RvaxPro

Autor: pixabay.com

MMR to trójskładnikowa szczepionka przeciw odrze, śwince i różyczce. Zgodnie z polskim kalendarzem szczepień na 2020 rok, MMR podaje się obowiązkowo wszystkim dzieciom w 13–15 miesiącu życia. Na prośbę czytelniczki sprawdzaliśmy drogę szczepionki od producenta do ciała dziecka.

Więcej na temat interwencji:

INTERWENCJA. Droga szczepionki MMR – od producenta do ciała dziecka

Zgodnie z informacją uzyskaną od Ministerstwa Zdrowia (MZ), aktualnie szczepienia przeciwko odrze-śwince-różyczce realizowane są zgodnie z Programem szczepień ochronnych (PSO) i wykonywane przy użyciu szczepionki M-M-RvaxPro, dla której podmiotem odpowiedzialnym jest MSD Francja. Wartość całkowita zamówienia to prawie 31 mln zł, a dostawy 1.200.000 szczepionek w 2020r. mają odbyć się w 6 terminach: do 30 stycznia, 31 marca, 29 maja, 31 lipca, 30 września i 30 października.

Przetarg na dostawę szczepionek wygrała spółka z o.o. Urtica z Wrocławia, dystrybutor szczepionek M-M-RvaxPro.

Pierwsza dostawa szczepionki miała miejsce w dwóch terminach: 15 i 29 stycznia br. Wraz ze szczepionkami zostały dostarczone do Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych w Porębach orzeczenia o zwolnieniu z obowiązku kontroli seryjnej wstępnej produktu leczniczego. 

Więcej na temat ustaleń śledztwa dziennikarskiego: Podsumowanie śledztwa dziennikarskiego w sprawie drogi szczepionki MMR – od producenta do ciała dziecka. Poinformowaliśmy GIF o możliwej szkodliwości szczepionek

 

W trakcie śledztwa wynikły dodatkowe kwestie. Jedna dotyczyła kraju, w którym zostały wyprodukowane szczepionki (serie dostarczone do magazynu w Porębach). Druga związana była z bezpieczeństwem szczepionek i badań w tym kierunku.

 

Pytania zostały wysłane do MSD Polska kilkakrotnie, podpisana była pod nimi Pola Neis.

Nie uzyskaliśmy żadnej odpowiedzi.

 

O wynikach śledztwa poinformowaliśmy Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF). 2 kwietnia GIF przeprowadził dwie doraźne kontrole związane z naszym zawiadomieniem.

Więcej: GIF zapewnia, że ustalił drogę szczepionki M-M-RVAXPRO od producenta do magazynu w Porębach

 

Tego samego dnia, spółka MSD napisała do nas dwa pisma zatytułowane: „Odpowiedź w sprawie pytania prasowego”.

Z ich treści wynika, że MSD nie mógł udzielić nam odpowiedzi, gdyż brak jest podpisu/danych autora pytania prasowego. Spółka „ma wątpliwości, kto jest autorem zapytania prasowego”.

 

Komentarz

MSD zna tytuł prasowy, który wystosował pytania prasowe: „Poznaj Polskę i jej sąsiadów z Polą Neis”. Pod zapytaniami prasowymi była podpisana Pola Neis. To nie były pierwsze pytania, jakie producent szczepionki M-M-RVAXPRO otrzymał od nas. Pod wcześniejszymi, na które uzyskaliśmy odpowiedź, również podpisana była Pola Neis.

Co więcej, pytania są zadawane na naszych łamach jawnie, wraz z pytaniami posyłamy linki do artykułów, których pytania dotyczą.

MSD doskonale więc wie, że prowadzimy śledztwo w sprawie drogi szczepionki od producenta do ciała dziecka.

W takim wypadku wątpliwości, co do autora pytań, są co najmniej dziwne.

A swoją drogą, co stało na przeszkodzie, by mailem zwrotnym zapytać, kto jest autorem pytań? Jakkolwiek kuriozalnie by to nie wyglądało – w kontekście podpisu pod nimi Poli Neis.

Nie zamierzamy bawić się w grę zaproponowaną przez spółkę MSD. Przesyłamy jeszcze raz zapytania, pod którymi podpisany jest teraz redaktor naczelny.

 

JS

 

cdn.