Przeciw grypie zaszczepiło się 4% społeczeństwa. W związku z małym zainteresowaniem firmy farmaceutyczne musiały zutylizować ok. 200 tys. szczepionek
Szczepienie przeciw grypie nie jest szczepieniem obowiązkowym, lecz jedynie zalecanym. W związku z tym Ministerstwo Zdrowia nie składa zamówień, nie dokonuje ich zakupu i nie prowadzi ich produkcji ani dystrybucji. Jest to rynek komercyjny, ograniczony jedynie w obszarze dopuszczania do obrotu i refundacji.
Na przestrzeni ostatnich dziesięciu sezonów grypowych stan zaszczepienia (a tym samym zapotrzebowania na szczepionkę) przeciw grypie w całej populacji w Polsce utrzymywał się na niskim poziomie (w zakresie 3,26 – 4,12%). W ubiegłym roku zaszczepiło się ponad 4% społeczeństwa, z czego 300 tys. osób skorzystało ze szczepionek refundowanych.
W ubiegłym roku w związku z małym zainteresowaniem szczepionkami przeciw grypie przez pacjentów, firmy farmaceutyczne musiały zutylizować ok. 200 000 szczepionek – co przełożyło się na straty finansowe dla nich.
Firmy farmaceutyczne przeznaczyły na polski rynek farmaceutyczny ok. 1,8 mln szczepionek przeciw grypie, z czego 650 000 stanowią szczepionki refundowane.
W sezonie 2020/2021 na polskim rynku dostępne są następujące szczepionki: Influvac Tetra firmy Mylan IRE Healthcare Ltd., VaxigripTetra firmy Sanofi Pasteur, Fluenz Tetra firmy AstraZeneca AB.
Informacja prasowa: Rzecznik Praw Obywatelskich
Fot.: pixabay.com
Przeczytaj także:
– Ministerstwo Zdrowia potwierdza niezbyt dużą skuteczność szczepionek przeciw grypie
– Narastają wątpliwości wokół rzekomej skuteczności szczepionki przeciwko COVID-19
– Nieznane i unikalne zagrożenia związane ze szczepionkami przeciw COVID-19