W razie uzasadnionych wątpliwości, ustalonych w wyniku śledztwa dziennikarskiego, oferujemy na drodze prawnej możliwość skutecznej odmowy wykonania szczepienia

Poszkodowanym pomagamy w uzyskaniu odszkodowania

DZIAŁANIA PREWENCYJNE

ODSZKODOWANIA

POWIKŁANIA POSZCZEPIENNE

Walczymy o prawo każdego do rzetelnej wiedzy o szczepionkach i szczepieniach

GIF zapewnia, że ustalił drogę szczepionki M-M-RVAXPRO od producenta do magazynu w Porębach

Autor: pixabay.com

MMR to trójskładnikowa szczepionka przeciw odrze, śwince i różyczce. Zgodnie z polskim kalendarzem szczepień na 2020 rok, MMR podaje się obowiązkowo wszystkim dzieciom w 13–15 miesiącu życia. Na prośbę czytelniczki sprawdzaliśmy drogę szczepionki od producenta do ciała dziecka.

Więcej na temat interwencji:

INTERWENCJA. Droga szczepionki MMR – od producenta do ciała dziecka

Zgodnie z informacją uzyskaną od Ministerstwa Zdrowia (MZ), aktualnie szczepienia przeciwko odrze-śwince-różyczce realizowane są zgodnie z Programem szczepień ochronnych (PSO) i wykonywane przy użyciu szczepionki M-M-RvaxPro, dla której podmiotem odpowiedzialnym jest MSD Francja. Wartość całkowita zamówienia to prawie 31 mln zł, a dostawy 1.200.000 szczepionek w 2020r. mają odbyć się w 6 terminach: do 30 stycznia, 31 marca, 29 maja, 31 lipca, 30 września i 30 października.

Przetarg na dostawę szczepionek wygrała spółka z o.o. Urtica z Wrocławia, dystrybutor szczepionek M-M-RvaxPro.

Pierwsza dostawa szczepionki miała miejsce w dwóch terminach: 15 i 29 stycznia br. Wraz ze szczepionkami zostały dostarczone do Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych w Porębach orzeczenia o zwolnieniu z obowiązku kontroli seryjnej wstępnej produktu leczniczego. 

Bez problemów udało nam się ustalić drogę szczepionki od bazy rezerw do przychodni w Tczewie. Instytucje uczestniczące w tym łańcuchu dostaw, przekazały nam dokumenty, o które poprosiliśmy.

Odmienna sytuacja miała miejsce z ustaleniem drogi szczepionki od producenta do magazynu Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych. Nie wiemy, jaki miała przebieg, nawet nie mamy pewności, czy szczepionki zostały wyprodukowane w Holandii, jak zapewnia ministerstwo.

Więcej: Podsumowanie śledztwa dziennikarskiego w sprawie drogi szczepionki MMR – od producenta do ciała dziecka. Poinformowaliśmy GIF o możliwej szkodliwości szczepionek

O wynikach naszego śledztwa poinformowaliśmy Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Dzisiaj (7 kwietnia) otrzymaliśmy informację, że po naszej publikacji, GIF przeprowadził dwie inspekcje doraźne w hurtowniach farmaceutycznych uczestniczących w łańcuchu dystrybucji szczepionki M-M-RVAXPRO.  

Z pisma GIF wynika, że została ustalona droga szczepionek od producenta do Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych w Porębach. To dobra wiadomość, bo może w końcu uda nam się zamknąć śledztwo dziennikarskie.

Poprosiliśmy więc GIF, by przedstawił całą ustaloną drogę szczepionki. Zaznaczyliśmy, by nastąpiło to w formie umożliwiającej weryfikację. 

 

JS

 

cdn.

 

Przeczytaj także:

– Afera z uzyskaniem wyników badań szczepionki M-M-RvaxPro

– W interesie polskich dzieci nie zamierzamy bawić się w gierki prawne z producentem szczepionki M-M-RvaxPro